
Air Conditioner System Trainer - Pc/acrylic Ducting, Ss 40x40 Frame, Castor Wheels, Automatic Control, Data Logging, Remote Operation, Mixing Dampers
Price: 549585.00 INR / Piece
(549585.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Display Type | Digital display (temperature, pressure) |
| Max Height | Approx. 1.2 m |
| Operating Voltage | 230 V AC |
| Test Range | System demonstration limits |
| Equipment Type | Training Equipment |
| Measuring Range | Multiple temperature/pressure points |
| Application | Educational/Training demonstration of air conditioner system |
| Temperature | 10AdegC to 50AdegC |
| Number of Specimens | Single system (1 specimen) |
| Specimen Size | Model scaled for bench-top use |
| Humidity | 40aEUR"75% RH |
| Response Time | Instantaneous |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Gas Pressure | 0aEUR"300 psi |
| Frequency | 50 Hz |
| Resolution | 0.1 unit (temperature/pressure) |
| Port Size | Standard 1/4 and 3/8 SAE |
| Interface Type | Panel mounted meter & gauges |
| Power Supply | 230 V AC, 50 Hz |
| Mounting Type | Bench Top |
| Accuracy | A+-1% FS |
| Features | Cut section, component demonstration |
| Usage | Air Conditioning System Principle Study |
| Capacity | 1 Ton (3.5 kW) |
| Machine Weight | Approx. 80 kg |
| Test Speed | Variable |
| Test Width | Full system width |
| Control Mode | Manual and Automatic |
| Price | 549585.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | DDRI |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Mixing dampers: Mixing dampers with electrical actuator and position indication. The system includes 3 dampers: outdoor air, mixing air and exhaust air
Total Equipment Should be skid mounted in SS 40 x40 Frame Structure with Castor wheels. All wetted parts also made of SS-304
Air duct with transparent front
Air duct with fan, air cooler, humidifier, flaps, air heater and sensors
Chamber with wet (latent) and dry (sensitive) heat source as cooling load
Air-cooled condensing unit
Power consumption: 140W at -10C
Refrigeration capacity: 320W at +5/40C
Humidifier
Heating power: 400W
Air heater
Heating power: 360W
2 heaters in the chamber as cooling load
Power output: 0-250W each, freely adjustable
Flow cross-section of the air duct
Refrigerant: currently available in the market
Filling volume: 1,2kg aprox
CO2-equivalent: 0,8t
Measuring ranges
Temperature: 0-50C
Rel. humidity: 10-90%
Power consumption: 0-600W (condensing unit)
Power: 2x 0-300W (cooling load)
Pressure: -1-9bar / -1-24bar (refrigerant)
Flow rate: 1,5-23,5L/h (refrigerant) Air velocity: 0-2,5m/s
Required for operation 230V, 50Hz, 1 phase
Touch screen based Fully automatic system with password protection
Data acquisition should be Remotely operated by Smart phone, Tablets, PC, laptops via Ethernet and Wi-fi
Should be equipped with all safety protections
Flow visualization should be available in the DAQ System
Should be equipped with both manual and auto operation
Power consumption of individual system, all sensors data should be display and logged automatically
System should have software for operating, data logging, processing and data displaying
Performance variables (e.g., Heating/Cooling COP, Heating / Cooling load etc..) should be automatically calculated and displayed
and should be stored in pen drive also along with PC.
Instruments should be provided with 3D drawing of complete equipment along with the name and make of all standard components used in the test rig
Each rig should have small aesthetically appealing poster with schematic diagram and basic working detail
Company Details
Mfg & Exporter of Laboratory and Research Equipments : Engineering, Polytechnic, Pharmacy, biotech, School, Dental & Medical Colleges
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Distributor
Employee Count
20
Establishment
2006
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06BBQPS9049P2ZF
Payment Mode
Others
Certification
Ex ISO : 9001:2015 Co.
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BBQPS9049P2ZF
Ambala Cantt, Haryana
Managing Director
Mr Dhoom Singh Chauhan
Members since
13 Years
Address
982-B, Housing Board Colony, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
refrigeration air conditioning in Ambala Cantt
Report incorrect details




























