
Abb Reg316*4
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Features | Easy Installation, Remote Monitoring, High Accuracy, Process Control, Data Logging, Fault Diagnosis, Energy Efficiency, Programmable Logic |
| Sensor Type | Current and Voltage sensors |
| IP Rating | IP54 |
| Automation Grade | High |
| Processor Type | Advanced Microprocessor |
| Warranty | 12 months |
| Weight | Approx. 3 kg |
| Remote Control | Yes |
| Control Type | Microprocessor-based |
| Application | Industrial Protection and Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Drive Type | Digital Relay |
| Connectivity Type | Wired |
| Mounting Type | Panel-mounted |
| Screen Size | Small LCD Display |
| Phase | Single/Three Phase |
| Material | Aluminum/Plastic casing |
| Power | Low power consumption |
| Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Voltage | 110-240 V AC/DC |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb ac drive in Bhavnagar
Report incorrect details









































