
Igbt Abb 3adc340099p0001
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Abb Igbt
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Automatic |
| Remote Control | Yes |
| Features | High efficiency, fast switching, low losses, robust design, ABB-certified |
| Mounting Type | Panel (Bolt-on) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Load Capacity | 1700 A |
| Control Type | IGBT |
| Connectivity Type | Module Terminal |
| Weight | Approx. 1.5 kg |
| Application | Industrial Power Electronics, Traction, Motor Drives, Renewable Energy |
| Drive Type | Module |
| IP Rating | IP00 |
| Phase | Three Phase |
| Material | Semiconductor module (IGBT) |
| Power | 1700 A |
| Temperature | Operating Temperature -40AdegC to +150AdegC |
| Voltage | 3300 V |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | AS PER REQUIREMENT |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | IGBT SCH150GB120DN2 |
Product Overview
Key Features
ABB
3ADC340099P0001
TYPE:MT3-595-16-A REVA
SN138AO198
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb ac drive in Bhavnagar
Report incorrect details










































