




Abb , Acs350
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Made In India
In Stock
Product Specifications
| Screen Size | LCD Display |
| Sensor Type | Current / Voltage Sensors |
| Control Type | V/F, Sensorless Vector Control |
| Drive Type | AC Drive |
| Connectivity Type | RS485 (MODBUS), Panel Interface |
| Phase | Single Phase / Three Phase |
| Application | Industrial Machinery, Pumps, Fans, Conveyors |
| Speed Range | 0-500 Hz |
| Cable Length | Customizable |
| Weight | 2.4 kg |
| Features | Integrated EMC filter, Compact design, Built-in PID control |
| Remote Control | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Automation Grade | Automatic |
| Load Capacity | Up to 7.5 kW |
| Processor Type | Microprocessor-based |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Material | Plastic and Metal |
| Power | 0.37 to 7.5 kW |
| Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Voltage | 200-240 V AC |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Cash in Advance (CID) |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Africa, Central America, Eastern Europe, Middle East, South America, Asia, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb rccb in Bhavnagar
Report incorrect details




























