


Abb Profibus Dp Adapter Module Rpba-01
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Mountable |
| Control System | PROFIBUS DP Communication |
| Connectivity Type | RS-485 |
| Way | Single |
| Thickness | 34 mm |
| Current Rating | 400 mA |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Cooling System | Convection Cooling |
| Rated Current | 0.4 A |
| Base Material | Other, Plastic |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | Adapter Module, Terminal Blocks |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Rated Insulation Voltage | 500 V DC |
| Protection Class | Class I |
| Features | Plug-and-play module, Diagnostic LEDs, Hot-pluggable, User-friendly terminals |
| Product Type | Other, PROFIBUS DP Adapter Module |
| Material | Other, Plastic and metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/EN 61158, PROFIBUS DP |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 9.6 kHz to 12 Mbps |
| Maximum Output Current | 400 mA |
| Dimension (L*W*H) | 145 x 45 x 130 mm |
| Application | Industrial Automation, Communication Interface for ABB Drives |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details




























