


Abb Ethernet Adapter Module Reta-01
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Protection Class | Class II |
| Cooling System | Passive |
| Components | Built-in Ethernet Port, Status LEDs |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Cabinet Material | Industrial-Grade Plastic |
| Connectivity Type | 10/100 Base-T Ethernet |
| Thickness | Compact (Approx. 34 mm) |
| Way | Single Module |
| Base Material | Other, High-Density Polymer |
| Control System | Programmable Logic Control (PLC) |
| Features | Supports Ethernet/IP, TCP/IP protocols, Hot-swappable, Diagnostic LEDs, Plug-and-play Operation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Insulation Voltage | 500 V |
| Panel Type | Plug-in Module |
| Product Type | Other, Ethernet Adapter Module |
| Material | Other, Plastic and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matt |
| Standard | ABB Industrial Standard |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 142 mm x 35 mm x 118 mm |
| Application | Industrial Automation and Communication |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indication |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details




























