
Abb , Active Energy Cl.t10359
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Abb Active Energy
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | RS485 MODBUS |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | Active Energy Measurement, Utility Metering |
| Features | High Accuracy Class 1, Tamper Proof, Real-Time Measurement |
| Remote Control | Yes |
| Load Capacity | Up to 100A |
| Control Type | Digital |
| Phase | Single Phase |
| IP Rating | IP51 |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 170g |
| Mounting Type | Rail Mounted |
| Sensor Type | Energy Sensor |
| Screen Size | LCD 60 mm x 30 mm |
| Processor Type | Microcontroller-Based |
| Cable Length | Customizable |
| Material | High-grade ABS Plastic & Metal |
| Power | 3W-12W |
| Temperature | -25AdegC to +55AdegC Operating Temperature |
| Voltage | 230V AC |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | AS PER REQUIREMENT |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | IGBT SCH150GB120DN2 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb plc in Bhavnagar
Report incorrect details

































