







Abb Pcb Card
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Humidity % | 10% - 90% RH |
| Overheating Protection | YES |
| Connector Type | Pin Header |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | -20AdegC to +70AdegC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Shape | Rectangular |
| Power Factor | 0.95 |
| Insulation Material | Polyester |
| Feature | High reliability, easy installation |
| Surface Finish | Lead-Free Soldering |
| Efficiency | 98% |
| Product Type | PCB Card |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Standard |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital |
| Color | Green |
| Dimension (L*W*H) | 100mm x 70mm x 15mm |
| Weight | 120 g |
| Input Voltage | 24 VDC |
| Size | Standard |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Screw Terminal |
| No Of Poles | Single |
| Material | FR4 Epoxy |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
input card in Bhavnagar
Report incorrect details




























