




















Lohiya Abb Pcb Card
Price: 1180.00 INR
(1000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1180.00 INR / Piece
Weight :
1.50 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
25
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Color | Green |
| Efficiency | 98% |
| Shape | Rectangular |
| Operating Temperature | 0AdegC to 60AdegC |
| Insulation Material | FR4 Epoxy |
| Mounting Type | Rack/Panel Mount |
| Surface Finish | Solder Masked |
| Power Factor | 0.98 |
| Humidity % | 5% to 90% RH |
| Overheating Protection | YES |
| Feature | High Reliability, Long Life |
| Connector Type | Edge Connector |
| Product Type | PCB Card |
| Application | Industrial Automation, ABB Drive/PLC |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | 140 x 90 x 18 mm |
| Weight | 120 g |
| Phase | Single Phase |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 24V DC |
| Material | Fiberglass, Electronic Components |
| Connection Type | Pin Connector |
| No Of Poles | Single |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 25 |
| Brand Name | ABB |
| Pkg Box Height | 8.00 cm |
| Returnable | No |
| Color | Green |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| MRP | 1180.00 INR |
| Stock Quantity | 125 |
| Shipping Type | actual |
| GSTIN | 18% |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 25 Piece/Pieces |
| Weight | 1.50 Kilogram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 25 |
| Pkg Box Length | 8.00 cm |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 25 |
| Minimum Order Quantity | 25 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
input card in Bhavnagar
Report incorrect details




























