
Abb Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | Contact Block, Terminal Screws |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Thickness | 6 mm |
| Panel Type | Modular |
| Rated Operation Voltage | 250V AC |
| Control System | Manual |
| Current Rating | 10A |
| Protection Class | Class II |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Operating Voltage | 230-250V AC |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Rated Insulation Voltage | 660V |
| Features | Fire Retardant, UV Stabilized, Easy to Install |
| Rated Current | 10A |
| Way | 1 Way |
| Product Type | Other, Module Switch |
| Material | Other, Flame Retardant Polycarbonate (FR-PC) |
| Surface Finish | Other, Glossy |
| Standard | IS/IEC 60669-1 |
| Surface Color | White |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 10A |
| Dimension (L*W*H) | 86 x 86 x 38 mm |
| Application | Residential, Commercial, Industrial |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Non-Display |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog input module in Bhavnagar
Report incorrect details


























