


Variable Speed Gear Motor
Price: 47200.00 INR / Unit
(40000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
472000.00 INR / Piece
Weight :
150.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Pressure | Other, Normal Atmospheric |
| Color | Grey |
| Features | Variable speed control, Compact design, Low maintenance |
| Poles Number | 4 |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Efficacy | Standard Efficiency |
| Motor Type | AC Induction |
| Starting Type | Direct On Line (DOL) |
| Torque | 2.5 Nm |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Current Type | AC |
| Horse Power | 0.5 HP |
| Noise Level | <65 dB |
| Rated Voltage | 220 V |
| Voltage | 220 V |
| Ambient Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Sealed Type | Other, Sealed |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Power Rating | 370 W |
| Product Type | Other, Variable Speed Gear Motor |
| Output Power | 0.5 HP |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Protect Feature | Totally Enclosed |
| Phase | Single Phase |
| Speed | Variable, up to 1440 RPM |
| Power | 370 Watts |
| Dimension (L*W*H) | 250 x 140 x 130 mm |
| Weight | 8 kg |
| Shaft Diameter | 18 mm |
| Mounting Type | Flange / Foot Mounted |
| IP Rating | Other, IP54 |
| Supply Ability | 20 Per Year |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Customized by Venus Engineers |
| Color | Grey |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Pkg Box Height | 35.00 cm |
| Moq | 1 |
| Weight | 150.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price | 40000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| MRP | 472000.00 INR |
| Shipping Type | free |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 50.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Consume less power
Easily operated
Can bear heavy loads
Company Details
Material handling is an important and integral part of industry. Where lifting and shifting or lowering of materials take place constantly. Venus engineer is a well-know and an established manufacture and exporter of material handling and lifting equipment's. The headquarter of this company is located in the charming and gentle tourism and historical city the national capital of India in Delhi, Enjoys beautiful lands caps and the ease of land and air transportation.The company was established in 1998. Specialized in manufacturing of most advanced and perfect system for material handling equipment's and is equipped with excellent and high class technology and practical experience of qualified technocrat.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
75
Establishment
1998
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AAGPM6332H1ZO
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAGPM6332H1ZO
Alwar, Rajasthan
Technical Sales Engineer
Mr Rahul Sharma
Members since
23 Years
Address
C-64A RIICO INDUSTRIAL AREA Ghiloth Neemrana Distt. Kotputli Behror, Neemrana, Rajasthan, 301705, India
gear motors in Alwar
Report incorrect details


































