
Variable Speed Electric Blower (8503)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Blower |
| Dominant Color | Yellow |
| Power | 600W |
| Airflow | 150 CFM |
| Weight | 1.5 kg |
| Material | ABS Plastic |
| Cord Length | 5m |
| Usage | Cleaning, Dust Removal, Drying |
| Noise Level | 75 dB |
| Features | Variable Speed, Electric Power, Lightweight Design, Easy Handling, Durable Build |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Arneja Machinery Store has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Blowers in bulk from Arneja Machinery Store at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
1966
GST NO
03AALFA5297J1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AALFA5297J1Z7
Ludhiana, Punjab
Partner
Mr. Jaswinder Singh
Address
Gill Road, Opp. Canara Bank, Ludhiana, Punjab, 141003, India
blower in Ludhiana
Report incorrect details









































