
Variable Speed Drives Schneider - 1.5kw Power Rating, 415v Input Voltage, 4a Output Current | Ip20 Enclosure, 200x150x100mm Dimensions, 5kg Weight
Price: 1000.00 INR / Unit
(1000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Rating | 1.5kW |
| Input Voltage | 415V |
| Output Current | 4A |
| Enclosure Rating | IP20 |
| Dimensions | 200x150x100mm |
| Weight | 5kg |
| Usage | Industrial motor control applications, pumps, conveyors and fans |
| Features | Speed control, Motor control, Energy saving, Easy installation, Reliable operation |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 15-20 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | POSITIVE AUTOMATION WORKS |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, POSITIVE AUTOMATION WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Repairs & Maintenance Services from POSITIVE AUTOMATION WORKS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24BUKPB7820C1Z2
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BUKPB7820C1Z2
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Nikul Badhiya
Members since
10 Years
Address
Gowdown no 10, Bodia Mahadev road, Near kumbharvada Railway Crossing, Alka Cinema Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
other products in Bhavnagar
Report incorrect details











































