
Black And Silverq Variable Rectangular Slit
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Resolution | 0.01 mm |
| Product Type | Variable Rectangular Slit |
| Mounting Type | Tabletop or rail mount |
| Specimen Size | Adjustable as per slit opening |
| Features | Variable slit width, precision guide, robust steel body |
| Temperature | 0AdegC to 50AdegC (Operating) |
| Automation Grade | Manual |
| Display Type | Analog vernier scale |
| Material | Steel |
| Accuracy | A+-0.05 mm |
| Number of Specimens | 1 at a time |
| Operating Voltage | 220V AC |
| Equipment Type | Optical accessory |
| Power Supply | 230V AC |
| Humidity | 0-95% RH (Operating) |
| Application | Optical and photonic beam shaping |
| Color | Black and Silverq |
| Measuring Range | 0.2 mm to 20 mm |
| Response Time | Instantaneous |
| Power | 230 Volt (v) |
| Interface Type | Manual adjustment knob |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Test Range | 0.2 mm to 20 mm slit width |
| Usage | Laboratory/Industrial beam adjustment |
| Machine Weight | Approx. 900g |
| Test Speed | Manual adjustment |
| Test Width | Up to 20 mm |
| Control Mode | Manual |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10-15 Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Box. |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Central America, Africa, Middle East, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
1998
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAAHU5344P1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAAHU5344P1ZO
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Umesh Gupta
Members since
9 Years
Address
4375, Science Market, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
scientific lab equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details







































