
Variable Pitch Screw Conveyor - Belt Type: Chain
Price: 189980.00 INR
(161000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
189980.00 INR / Unit
Weight :
500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Thickness | 5 Millimeter (mm) |
| Features | SMOOTH CONVEY |
| Color | OIL PAINT |
| Surface Finish | METAL |
| Belt Type | CHAIN |
| Power Source | AC |
| Usage | MATERIAL CONVEY |
| Material | MS OR SS |
| Type | Screw Conveyor |
| Size | 1000 |
| Structure | Chain |
| Height | 200 Millimeter (mm) |
| Product Type | MATERIAL HANDLING |
| Weight | 500 Kilograms (kg) |
| Length | 1000 Millimeter (mm) |
| Width | 200 Millimeter (mm) |
| Load Capacity | 5 Tonne |
| Speed | 60 RPM |
| Warranty | 1 YEAR |
| Usage & Applications | MATERIAL CONVEY |
| Delivery Time | 15 Days |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 200.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 200.00 cm |
| Weight | 500.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 2000.00 cm |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | actual |
| Color | OIL PAINT |
| Price | 161000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | AXIAL |
| MRP | 189980.00 INR |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24DUKPP8628A1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24DUKPP8628A1ZI
Ahmedabad, Gujarat
Manager
Mr. Pragnesh
Members since
2 Years
Address
B 3, Khodiyar Estate, Phase 4, Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
industrial screw conveyor in Ahmedabad
Report incorrect details
































