
Variable Frequency Drive - 400 Hp, 1440 Rpm, 440 V Three Phase | Grey And White, Ip22 Protection, 1 Year Warranty
Price: 7670.00 INR / Number
(6500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
8500.00 INR / Number
Weight :
7.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Grey and White |
| Product Type | Variable Frequency Drive |
| Application | Industrial |
| Protection Level | Other, IP22 |
| Weight | 7.00 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Packaging Details | As per the industry standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 6500.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Unit Type | Number |
| Weight | 7.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 50.00 cm |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Number |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| MRP | 8500.00 INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Brand Name | ABB |
| Pkg Box Breadth | 50.00 cm |
| Pkg Box Height | 50.00 cm |
| Mop | 1 |
| Shipping Rate | 100.00 |
| GSTIN | 18% |
| Color | Grey and White |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Input Voltage (V) : 440 V
Input Phase : Three Phase
Brand : ABB
Motor Power : 400 HP
Product Description
A new generation, all-compatible, wall-mounted and cabinet-built drive simplifies your processes and motor control with effortless efficiency. Allowing you to control a wide range of applications in different industries, with straightforward set up or commissioning. ACS580 is part of ABB's all-compatible drives portfolio, sharing.
Company Details
Vision Controls is leading sales and service provider of various Industrial Automation and Instrumentation products. The company also provides VFD Servicing, PLC Programming, Control Panel Building, Site Servicing, Product Installation.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
9
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
32FMVPS7167A1ZL
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 32FMVPS7167A1ZL
Chittur, Kerala
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Sudeesh Subramaniam
Address
Door No:10/29M Opp. Polpully Service Cooperative Bank Panayur(p.o).Athikode, Chittur, Kerala, 678552, India
abb vfd in Chittur
Report incorrect details






















