
Vapor Compression Refrigeration Test Rig - Premium Quality, Durable Construction | Flawless Performance, Low Maintenance Cost, High Operational Fluency
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 1500x800x1600 mm |
| Weight | 250 kg |
| Power Supply | 220V, 50Hz |
| Compressor Type | Hermetic |
| Refrigerant | R134a |
| Usage | Testing refrigeration systems and components in educational and industrial settings. Allows for evaluating performance under varied conditions. |
| Safety Standards | BIS Compliant |
| Features | High Efficiency, Easy Operation, Low Maintenance, Durable Design, Reliable Testing |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
Product Overview
Key Features
Features:
Free from flaws
Low maintenance cost
High operational fluency
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, New Anucool Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from New Anucool Engineers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1999
GST NO
27AADFN8269K1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AADFN8269K1ZO
Kolhapur, Maharashtra
Purchase Manager
Mr. Pramod Rairikar
Address
No.- W-92, Gokul Shirgaon, M.I.D.C., Kolhapur, Maharashtra, 416234, India
air compressor test rig in Kolhapur
Report incorrect details




































