
Vanity Mirror Led Light
Price: 2,800 to 8,500 per piece INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 pieces Unit
In Stock
Product Specifications
| Beam | 120 |
| Wireless Distance | Up to 8 meters (if remote control enabled) |
| Life Span | >35,000 hours |
| Housing | Rust-proof Aluminum Frame |
| Humidity % | <90% |
| Efficiency (%) | >85% |
| Power Supply | Integrated Driver |
| Control Type | Other, Touch Sensor Switch / Remote Control (optional) |
| Operating Temperature | -20C to 50C |
| Response Time | <0.1s |
| Current Rating | 0.2A - 0.5A |
| Light Color | Warm White, Neutral White, Cool White |
| Shape | Rectangle (various shapes available) |
| Product Type | Vanity Mirror LED Light |
| Material | Glass, Aluminum Alloy, ABS Plastic |
| Base | Wall Mount |
| Power Factor | >0.90 |
| Input Voltage | AC 110-240V, 50/60Hz |
| Working Temperature | -20C to 50C |
| Lamp Power | 12W to 36W depending on configuration |
| Application | Vanity, Bathroom, Dressing Room |
| Size | Standard / Custom sizes available |
| Dimension (L*W*H) | Varies (Customizable, typical: 500*600*40 mm) |
| Weight | Approx. 4-6 kg (depends on size) |
| Color | White |
| LED Type | SMD2835/5050 LEDs |
| Color Temperature | 3000K/4000K/6000K (Selectable) |
| IP Rating | IP44 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09DYOPG8079L1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09DYOPG8079L1ZF
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Aman
Members since
1 Years
Address
PLOT NO 53, RIVER HEIGHTS, RAJ NAGAR EXTENSION, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201001, India
Report incorrect details




























