
Induction Casting Tanclean Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Wet/Dry Vacuum |
| Dominant Color | Blue |
| Power | 1200W |
| Capacity | 10L |
| Hose Length | 3.5m |
| Filter Type | PES fibrous web |
| Weight | 8kg |
| Usage | Industrial cleaning, wet and dry pick-up, tool extraction |
| Features | High performance, Easy operation, Washable filter, Durable design, Affordable price, Timely delivery |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | Wooden packing available. |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
- Noted performance
- Most affordable prices
- Supreme quality
- Timely delivery
Other details:
- Cut-out electrodes
- Exhaust air ventilation connection
- Accessories board
With optimal usable volume:
The new cutting-edge construction principle maximizes the available space for vacuuming tasks using a filter bag. The filter bag itself can take up much more space inside the container compared to filter bags of similar appliances.
With appliance socket and delayed motor cut-in/cut-out: (E / L-models only)
The appliance socket enables the direct connection of electric appliances with an extraction feature. The start-up delay causes a time-delayed cut-in of the turbine and the connected electric appliance, thus preventing current peaks during the starting process leading to a possible tripping of the fuse. The delayed motor cut-out allows the residual dust to be sucked out of the suction hose due to the after-run of the turbine. So the hose is always clean when it is rolled up.
With suction power control: (E / L-models only)
The suction power control guarantees that the suction capacity is only as high as required thus making it impossible that connected suction nozzles or grinding tools stick to smooth surfaces due to an increased suction capacity.
With electronic level control:
When sucking in liquids 2 electrodes switch off the turbine automatically as soon as the maximum liquid level is reached.
With filter elements made of PES fibrous web:
The filter elements are dirt-repelling, washable and extremely durable. They can be replaced smoothly without having to use any tools.
Extremely movable and stable:
Due to the compact and rounded design the new Ventos generation can be easily and conveniently carried and moved even on staircases and scaffolding. The compact structure with its low center of gravity guarantees a firm foothold even on rough surfaces and during transport in vehicles.
With accessories board:
The back of the casing is fitted with a useful storage board for serial accessories. Thus the accessories can always be carried along, are ready to hand and can be easily exchanged if necessary.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TANCLEAN PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from TANCLEAN PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Thane, Maharashtra
Sales Coordinator
Ms. Roshani Yogesh Rathiwdekar
Address
Arvind Bros. Indl. Estate, Off Thane Belapur Road, Kalwa (E), Thane, Maharashtra, 400605, India
industrial vacuum cleaners in Thane
Report incorrect details








































