
N S Jain & Co. Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Handheld Vacuum |
| Color | Peach |
| Power | 850W |
| Suction Power | 170W |
| Filtration | Two-stage |
| Dimensions | 10x5x7 in (approx) |
| Weight | 1kg (approx) |
| Usage | Cleaning cars, upholstery, and small spaces in homes and offices |
| Cord Length | 5m (approx) |
| Features | Powerful suction, Foldable tool, Dual filtration, Compact design, Easy storage |
Product Overview
Key Features
* Foldable crevice tool. The Mini Vac has an on-board foldable crevice tool for vacuuming closely along skirting boards, window sills and upholstery.
* 2-stage filtration he two-stage filter system greatly reduces the change of blockage from bigger particles. These remain in the first filter, while smaller bits of dust and dirt are sucked into the second filter.
* Superior suction power Thanks to its 850W input power, the Mini Vac has the highest suction power (170W!) in its category, to help you get your home even cleaner.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, N S Jain & Co. Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from N S Jain & Co. Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Director
Mr. Yogesh Jain
Address
150, BHAWANI PETH, NE GOKUL WASTAG TALIM Todakar Hospital, Pune, Maharashtra, 411042, India
industrial vacuum cleaners in Pune
Report incorrect details









































