
Shanghai New Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Handheld Vacuum |
| Battery Type | Ni-MH |
| Battery Capacity | 1500mAh |
| Rated Voltage | DC7.2V |
| Rated Power | 45W |
| Run Time | >30 minutes |
| Battery Life | 500 cycles |
| Charging Time | 8H |
| Noise Level | <65dB |
| Airflow | 1.8 m3/min |
| Weight | 1.6Kg |
| Swivel Head | 180° |
| Usage | Cleaning floors and surfaces in homes and offices |
| Color | Beige |
| Features | Cordless, Rechargeable, Lightweight, Efficient, Powerful suction, Multi-function |
Product Overview
Key Features
1. Cordless and rechargeable
2. 180 A free-swivel head
3. Multi-Function sweeper
4. Sweeper and vacuum in one:super suction,absorbing dust and rubbish 5. About 1.6Kgi Small-volumei light weight and efficient
Specification:
1. Ni-MH battery: 1500mAh
2. Rated voltage: DC7.2V
3. Rated input poweri 45W
4. Continuous working time: >30 mintues
5. Battery life: 500recycle
6. Charging light: Red
7. Charging time : About 8H
8. Noise level: <65dB
9. Airflowi maxi i 1.8 m3/min
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shanghai New Eagle Co.,Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from Shanghai New Eagle Co.,Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1992
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
Name
Ms. Mary Wang
Address
5/F, Tower E, No. 50, Building 2080, LianHua Road, MinHang District, Shanghai, Shanghai, 200000, China
industrial vacuum cleaners in Shanghai
Report incorrect details































