
Vital Vacuum Cleaner
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 1.8/2.8 Liter |
| Power | 220-240V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Wattage | 1400W |
| Usage | Home and office cleaning |
| Material | Plastic |
| Weight | Range 4-6 kg |
| Features | Easy carrying, Modern design, Washable bag, High power, Dust indicator, Cord reminder |
Product Overview
Key Features
Specifications:-
Capacity - 1.8 Litter & 2.8 Litter
Power - 200-240V, 50/60Hz
Watts - 1400W
Distinctive Features
Big handle on unit for easy carring
Ultra Modern Design with new technology
Accessory storage at end of unit
Air flow control on the unit
Washable 2 L clothbag
Dust full indicator
Automatic cord reminder
Extra power
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VITAL INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from VITAL INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Patna, Bihar
Senior Sales Manager
Mr. Sunil
Address
Plot No.b-80, First Floor, Maurya Lok, Complex, Patna, Bihar, 800001, India
industrial vacuum cleaners in Patna
Report incorrect details









































