
Vacuum Circuit Breaker - Maintenance Free Design, Positive Racking Mechanism, Full Interchangeability, Type Tested As Per Iec Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Voltage Rating | 36kV |
| Current Rating | 1200A |
| Breaking Capacity | 40kA |
| Enclosure Material | Steel |
| Standards Compliance | IEC 62271-100 |
| Dimensions (HxWxD) | 1500x800x600 mm |
| Weight | 500kg |
| Usage | Power system protection, fault interruption in high voltage applications |
| Features | Maintenance-free, Horizontal draw-out, Positive racking, Interlocks, Easy retrofitting, Fully type-tested |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Crompton Greaves Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Circuit Breaker in bulk from Crompton Greaves Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAFCC9473R1ZR
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAFCC9473R1ZR
Baddi, Himachal Pradesh
Executive
Mr. Ashutosh K. Singh
Address
Plot No 81, Hpsidc, Industrial Area, Solan, Near Station Road, Baddi, Himachal Pradesh, 173205, India
Report incorrect details


















