
Vacuum Blowers - Color: Grey
Price: 10000.00 INR / Piece
(10000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Grey |
| Usage | Industrial |
| Equipment Type | Vacuum Booster |
| Material | Steel |
| Condition | New |
| Product Type | Vacuum blower |
| Dimension (L*W*H) | 10x8x6 inches Inch (in) |
| Weight | 25 kg Kilograms (kg) |
| Power Mode | Electric |
| Voltage | 350 w Watt (w) |
| Power Consumption | 0.75 kw Kilowatt (kW) |
| Pressure Output | 2 bar Bar |
| WorkingÃÂ Speed | 1440 rpm |
| Warranty | 1 year |
| FOB Port | Bangalore |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 2-3 Week |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Price | 10000.00 INR (Approx.) |
| Color | Grey |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Brand Name | Ultivac |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
DEALERSHIP ENQUIRY SOLICITED ACROSS INDIA
Marketing of Screw compressors, scroll air compressors and oxygen generators.
Manufacturer of Reciprocating air compressors, air dryers and filters PSA Oxygen Generators ranging from 5 M3/hr to 500 M3/hr Cryogenic oxygen has plant 100 M3/ hr to 500 M3/hr. PSA nitrogen generator ranging from 5 M3/hr to 500 M3/hr. Air receivers from 500 liters to 5000 liters capacity. Refrigerated air dryers from 40 cfm to 400 cfm capacity. Heatless desiccant air dryers 20 cfm to 400 cfm available. Reciprocating lubricated air compressors from 2 HP to 20 HP. Reciprocating lubricated high pressure compressors from 5 HP to 60 HP. Reciprocating oil free air compressors from 3 HP to 20 HP Oil injected screw compressors from 5 HP to 100 HP. Oil free scroll compressors from 5 HP to 20 HP. Two wheeler and four wheeler Service Station equipment.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33DMMPK7944G1ZP
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33DMMPK7944G1ZP
Coimbatore, Tamil Nadu
General Manager
Mr. Victor
Members since
5 Years
Address
21, Mathi Industries, Udayampalayam, Coimbatore, Tamil Nadu, 641028, India
vacuum blowers in Coimbatore
Report incorrect details















