
Vaccum Packaging Machine
Price Trend: 185000.00 - 195000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | <70dB |
| Usage | Industrial and Commercial Packing |
| Features | Strong vacuum pump, corrosion-resistant body |
| Filling Range | Customized |
| Application | Food products, Electronics, Medical instruments, Components |
| Power Supply | AC |
| Type | Other, Vaccum Packaging Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Double sealing bar |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Vacuum Sealer |
| Capacity | 50-300 packs/hour (depending on model) |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, Digital Control Panel |
| Drive Type | Electric |
| Power | 700W |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Weight (kg) | 60 kg |
| Dimension (L*W*H) | 550 x 480 x 1020 mm |
| Color | Silver |
| Sealing Type | Other, Impulse Heat Sealing |
| FOB Port | Jaipur |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Western Europe, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIQUE PACKAGING MACHINES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from UNIQUE PACKAGING MACHINES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AMSPG1975C1ZW
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AMSPG1975C1ZW
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Ashok
Members since
11 Years
Address
24A, 24B, Main Khatu Shyam Ji Road, Kalyan Nagar, Road No 5, VKI Area, Sikar Road, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
vacuum packaging machines in Jaipur
Report incorrect details



































