
Upvc Profile - Multicolor Design, Versatile Door & Window Applications
Price: 125.0 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
500 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Glass Type | Double Glazed |
| Security Features | Reinforced Steel Core |
| Tensile Strength | >=40 MPa |
| Operation Type | Manual |
| Coating Type | UV Resistant Coating |
| Standard | EN 12608 |
| Usage & Applications | Door & Window |
| Weather Resistance | High |
| Capacity | Engineered for High Usage |
| Anti Corrosion | Yes |
| Function | Insulation & Weatherproofing |
| Surface Finish | Smooth |
| Load Capacity | Up to 150 kg/mA2 |
| Finish Type | Glossy |
| Glass Thickness | 5 mm aEUR" 10 mm |
| Operating Temperature | -15AdegC to 70AdegC |
| Product Type | Other, UPVC Profile |
| Material | Other |
| Screen Netting Material | Fiberglass |
| Size | 60 mm x 60 mm |
| Weight | 2.8 kg/m |
| Color | Multicolor |
| Application | Door & Window |
| Mounting Type | Frame Mounted |
| Design Type | Modern |
| Window Type | Other, Sliding/Fixed |
| Product Model | Standard UPVC Profile |
| Installation Type | Other, Surface Mount |
| Locking Type | Multipoint Locking |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
80
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAVCS0165Q1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAVCS0165Q1ZE
Greater Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Sarvesh Kumar
Members since
3 Years
Address
Unit 816 & 817, Wave Silver Tower, Sector-18, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201306, India
upvc profiles in Greater Noida
Report incorrect details



























