
Upvc Pipes
Price Trend: 50-5000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50 Piece
In Stock
Product Specifications
| Coating Type | Uncoated |
| Yield Strength | Approx. 45 MPa |
| Temperature Range | 0AdegC to 60AdegC |
| Flexibility | Rigid |
| Bend Radius | Not recommended for bending |
| Tensile Strength | 450 kg/cmA2 minimum |
| Connection Type | Solvent Weld / Threaded |
| Diameter | 20 mm to 315 mm |
| Tolerance | A+-1% on diameter |
| Sealing Type | Rubber Ring / Solvent Cement Joint |
| Thread Type | BSP |
| Product Type | Other, UPVC Pipes |
| Material | Other , Unplasticized Polyvinyl Chloride (uPVC) |
| Connection | Other, Socketed / Plain / Threaded |
| Shape | Round |
| Standard | Other, IS 4985 / ASTM D1785 / SCH 40 & 80 |
| Surface Treatment | Other, Smooth Finished |
| Outer Diameter | 20 mm to 315 mm |
| Section Shape | Other, Circular |
| Length | 3 m / 6 m |
| Thickness | Varies as per standard (2 mm to 7 mm) |
| Color | White / Off-White |
| Usage | Plumbing, Irrigation, Water Supply |
| Rated Pressure | 2.5 kg/cmA2 to 16 kg/cmA2 |
| Application | other, Water Distribution, Industrial, Agricultural |
| Material Grade | PVC-U, Virgin |
| Supply Ability | 50 Per Day |
| Delivery Time | 10 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
1000
Establishment
1962
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AACCA4171D1Z0
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Certification
ISO 9001:9004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AACCA4171D1Z0
Agra, Uttar Pradesh
Accepts only Foreign inquiries
Managing Exports & Imports
Mr Pankaj Agrawal
Members since
5 Years
Address
Atul Pumps Pvt. Ltd., Atul Compound, Nunhai, Agra, Uttar Pradesh, 282006, India
Report incorrect details





































