
Upvc Pipes - 15-150mm Size Range, Off-white Color | 10 Bar Pressure Rating, Is 4984 Standard, 45â°c Temperature Rating, Chemical Resistant
Price Trend: 136.00 - 180.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100000 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Diameter Range | 15-150 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standards Compliance | IS 4984 |
| Usage | Water supply, irrigation |
| Temperature Rating | 60°C |
| Features | Durable pipes, Chemical resistant, Easy fitting, Cost effective, High pressure, Temperature resistant |
| Supply Ability | 100000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
18ABWPR1591A1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 18ABWPR1591A1ZB
Guwahati, Assam
Accepts only Domestic inquiries
Business consultant
Mr Sanjay. Rampuria
Address
Shop No. 08, S. J. Road, Haldi Gali, Sabdar Complex, Athgaon, Guwahati, Assam, 781001, India
Report incorrect details


































