
Cpvc Pipes - 20-150mm Size Range, Off-white Color | Crack Proof, Durable, Excellent Quality, Fine Finish, Heat Resistant, Pressure Rating 10-25 Bar
Price Trend: 136.00 - 180.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100000 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Size Range | 20-150mm |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Temperature Rating | 95°C |
| Standards | IS/ASTM |
| Color | Off-white |
| Usage | Industrial, construction, water treatment and marine applications |
| Features | Heat resistant, Crack proof, Fine finish, Excellent quality, Durable pipes, Wide application |
| Supply Ability | 100000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
18ABWPR1591A1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 18ABWPR1591A1ZB
Guwahati, Assam
Accepts only Domestic inquiries
Business consultant
Mr Sanjay. Rampuria
Address
Shop No. 08, S. J. Road, Haldi Gali, Sabdar Complex, Athgaon, Guwahati, Assam, 781001, India
Report incorrect details









































