
Upvc Pipes - Leak Proof, Durable Water Flow | Lightweight Design For Effortless Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Diameter Range | 20-110 mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Length | 6m |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Water rising applications |
| Features | Leak proof, Lightweight, Durable, Trouble-free flow |
Product Overview
Key Features
UPVC PIPES
Our range includes UPVC pipes that are widely used in various
applications of water rising. Made of fine quality material, these UPVC
pipes are highly trouble free water flow as it is leak proof, light
weight and durable.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAKKTHI POLYMERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get PVC Pipes from SAKKTHI POLYMERS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAKFS0886L1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAKFS0886L1ZQ
Salem, Tamil Nadu
Managing Partner
Mr. Er. P. Mohan
Address
Edappadi Main Road, Kuppanur, P. O., Salem, Tamil Nadu, 637301, India
Report incorrect details










































