
Upvc Pipes - 1.43 G/cm3 Density, Lightweight And Durable Plumbing Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 15-110mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Plumbing and drainage systems |
| Temperature Range | 0-60°C |
| Features | Lightweight, Durable, Corrosion-resistant, Easy Install, Cost-effective |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T) |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Nisha Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Nisha Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Name
Mr. Hemant Rana
Address
Plot No. 86, Shop No. 7, Prakash Industrial estate, Five arket, Sahibabad, Opposite Aradhana Cinema, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201005, India
Report incorrect details







































