
Upvc Pipe - Various Sizes And Diameters | Corrosion Resistant, Easy Installation, Suitable For Industry And Agriculture
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Size Range | 15-150mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Color | Off-white |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Plumbing, irrigation, drainage systems. |
| Temperature Range | 0-60°C |
| Features | Corrosion resistant, Easy install, Durable pipes, Wide usage, Various sizes |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RADHA STEEL TUBES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from RADHA STEEL TUBES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Shyam Chandak
Address
Plot No-4/4, Prakash Industrial Estate, Sahibabad, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201005, India
Report incorrect details


































