
Upvc Pipes - Premium Quality Materials, Precision Manufactured With Cutting Edge Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Length | 6m |
| Color | Grey |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Water supply, drainage and irrigation systems |
| Features | Durable pipes, Reliable system, Corrosion resistant, Long lasting, Easy install |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VISHAL PIPES LIMITED (VPL) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get PVC Pipes from VISHAL PIPES LIMITED (VPL) at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Fabricator
Employee Count
25
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAACV3101G2ZU
Payment Mode
Delivery Point (DP)
Certification
ISO 9001 & 14001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAACV3101G2ZU
Greater Noida, Uttar Pradesh
Business Development Officer
Mr. Kavish Agarwal
Address
G-19, SITE-C, SURAJPUR INDUSTRIAL AREA, Greater Noida, Uttar Pradesh, 110034, India
Report incorrect details


































