
Upvc Pipes - Premium Grade Material, Precision Dimensions | Rust-proof, Durable Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Diameter | 20-150 mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Length | 6m |
| Color | White |
| Standards | IS 4985 |
| Usage | Water supply, drainage systems, industrial applications |
| Features | Durable pipes, Rustproof, Precise dimensions, Cost-effective, High quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GEETA PLASTICWOOD INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from GEETA PLASTICWOOD INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAOPP9182E1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAOPP9182E1Z5
Nagpur, Maharashtra
Name
Mr. Kantibhai Patel
Address
Plot No. 186/10,17, Maa Umiya Audhyogik Sahakari Vasahat Maryadit, Kapsi(Buj), Nagpur, Maharashtra, 441225, India
Report incorrect details



































