
Upvc Pipes - Standard Dimensions, High Strength Potential And Durability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Gray |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Length | 6m |
| Wall Thickness | 3.0-8.0mm |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation systems |
| Features | High Strength, Durable Pipes, Standard Sizes, Efficient Flow, Quality Assured |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vishnu Trading Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Vishnu Trading Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AHHPV2644R1ZH
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AHHPV2644R1ZH
Secunderabad, Telangana
Proprietor
Mr. Suresh Vishnoi
Address
Shop No. 5-2-366, R. P. Road, Rani Gunj Secunderabad, Telangana, 500003, India
Report incorrect details








































