
Upvc Pipes - Precision Engineered With Premium Quality Materials | Sturdy, Durable, Ideal For Diverse Industrial Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Sizes | 20-150mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Standard | IS 4985 |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Temperature Rating | 60°C |
| Features | Durable, Reliable, Cost-effective, Versatile, Lightweight, Easy install |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, B. S. SPORTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from B. S. SPORTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Certification
AN ISO 9001 : 2000 CERTIFIED COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vadodara, Gujarat
Proprietor
Mr. Sandip D Kharadi
Address
4, Bhanu Sadan, Kothi Char Rasta, Kothi, Vadodara, Gujarat, 390001, India
Report incorrect details









































