
Upvc Openable Window Outside
Price: 1100.00 INR / Square Feet
(1100.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Coating Type | Lamination / None |
| Standard | Conforms to EN/BS/IS Standards |
| Weather Resistance | Yes |
| Surface Finish | Smooth uPVC Coating |
| Load Capacity | Standard Residential |
| Anti Corrosion | Yes |
| Tensile Strength | High |
| Glass Type | Single / Double Glazed Glass |
| Finish Type | Matte / Glossy |
| Usage & Applications | Homes, Apartments, Offices, Hospitals, Schools |
| Thickness | 2.5 mm |
| Height | 1500 mm |
| Color | White / Customized |
| Glass Thickness | 5 mm (Single) / 20 mm (Double Glazed) |
| Security Features | Lockable Handle, Reinforced Frame |
| Operating Temperature | -10C to +60C |
| Width | 1200 mm |
| Function | Ventilation, Light Infiltration, Insulation |
| Operation Type | Manual |
| Capacity | Standard / Custom on Request |
| Mesh Type | Optional Mosquito Mesh |
| Product Type | Other, uPVC Openable Window (Outward), Other, uPVC Openable Window (Outside) |
| Material | Other, uPVC (Unplasticized Polyvinyl Chloride), Other, uPVC |
| Screen Netting Material | Other, Fiberglass / Stainless Steel (Optional), Fiberglass |
| Size | 1200 mm x 1500 mm (Custom Sizes Available) |
| Weight | 12 kg (approx.) |
| Application | Residential, Commercial, Office |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Window Type | Other, Openable Window (Outward Opening), Other, Openable Window (Outward) |
| Product Model | uPVC-OWO |
| Design Type | Contemporary |
| Installation Type | Other, External / Outside Opening, Other, Wall Mounted / Frame Mounted |
| Locking Type | Multi-point Lock |
| Supply Ability | 500 Per Day |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Moq | 1 |
| Price | 1100.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Square Feet |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Square Feet |
| Stock Quantity | 5 |
| Color | White / Customized |
| Brand Name | Shivion Homes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36BNJPN8320B1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36BNJPN8320B1Z5
Hyderabad, Telangana
Name
Mr Shekhar Reddy
Members since
1 Years
Address
H.No 6-72/B, P.No 72-B, Narapally, Ghatkesar, Hyderabad, Telangana, 500088, India
upvc exterior window in Hyderabad
Report incorrect details

































