
Upvc Kitchen Windows
Price: 550 INR / Square Feet
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Square Feet
In Stock
Product Specifications
| Weather Resistance | Yes |
| Load Capacity | Standard Residential Use |
| Coating Type | UV Resistant Finish |
| Operating Temperature | -20C to +60C |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Operation Type | Manual Sliding |
| Height | 1000 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Function | Ventilation, Light Entry, Insect Protection |
| Tensile Strength | High (suitable for UPVC material) |
| Width | 1200 mm |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Mesh Type | Stainless Steel Mesh |
| Standard | IS 13252 / EN 12608 |
| Security Features | Reinforced Frame, Secure Locking |
| Surface Finish | Smooth UV Resistant |
| Finish Type | Matte |
| Anti Corrosion | Yes, Salt Spray Tested |
| Usage & Applications | Kitchens, Residential Buildings |
| Product Type | Other, UPVC Kitchen Window |
| Material | Other, UPVC |
| Screen Netting Material | Stainless Steel |
| Size | 1200 mm x 1000 mm |
| Weight | 18 kg (approx) |
| Color | White |
| Application | Kitchen window ventilation and lighting |
| Mounting Type | Built-in |
| Window Type | Other, Sliding |
| Product Model | UPVC-KIT-WIN-1246 |
| Design Type | Sliding Sash |
| Locking Type | Multi-Point Locking System |
| Installation Type | Other, Wall Mounted |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ABKFS7301R1ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ABKFS7301R1ZJ
New Delhi, Delhi
M.D.
Mr. Sunil Goyal
Address
G/F, Khasra No. 61, Old Lal Dora Village Matiala, New Delhi New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details

































