
Upvc Hung Type Rectangular Window
Price: 500 INR / Square Feet
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Square Feet
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Smooth |
| Width | 900 mm |
| Anti Corrosion | Yes |
| Glass Thickness | 6 mm |
| Operating Temperature | -10C to 60C |
| Usage & Applications | Living Room, Bedroom |
| Coating Type | UV Resistant |
| Tensile Strength | Good |
| Security Features | Lockable Handle |
| Thickness | 60 mm (Frame) |
| Glass Type | Toughened Single Glass |
| Height | 1200 mm |
| Weather Resistance | Yes |
| Operation Type | Top Hung Inward |
| Function | Ventilation & Light |
| Finish Type | Glossy |
| Standard | IS 875:2015 |
| Capacity | 1 Sash |
| Load Capacity | Light Duty |
| Product Type | Other, UPVC Hung Window |
| Material | Other, UPVC |
| Screen Netting Material | Other, Not Included |
| Size | 900 x 1200 mm |
| Weight | Approx. 18 kg |
| Color | White |
| Application | Home and Residential |
| Mounting Type | Recessed |
| Window Type | Other, Top Hung |
| Design Type | Plain Rectangular |
| Product Model | UPVC-Hung-Rect-900x1200 |
| Installation Type | Other, Wall Mounted |
| Locking Type | Multipoint Lock |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ABKFS7301R1ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ABKFS7301R1ZJ
New Delhi, Delhi
M.D.
Mr. Sunil Goyal
Address
G/F, Khasra No. 61, Old Lal Dora Village Matiala, New Delhi New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details






























