
Upvc Gravity Sewer Pipe
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Tensile Strength | 415-525 Kg/Cm2 |
| Compression Strength | 550-910 Kg/Cm2 |
| Flexural Strength | 680-1100 Kg/Cm2 |
| Izod Impact Strength | 4-5 Kg-Cm/Cm2 |
| Shore Hardness | D65-85 |
| Specific Gravity | 1.40-1.45 |
| Water Absorption | <4 mg/cm3 |
| Coefficient Of Linear Expansion | 0.08 mm/m°C |
| Vicat Softening Point | >78°C |
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Usage | Wastewater conveyance systems |
| Features | High strength, Durable pipes, Corrosion resistant, Easy installation, Low maintenance, Cost effective, Long lifespan |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Others, Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Condition : New
Use : industrial
Tensile Strength: 415-525Kg/Cm2
Compression Strength: 550-910 Kg/Cm2
Flexural Strength: 680 - 1100 Kg/Cm2
Izod Impact Strength: 4-5 Kg-Cm/Cm2
Shore Hardness: D65 - 85
Thermal properties :
Coefficient Of Linear Expansion: 0.08 Mm/M0C,
Vicat Softening Point: >780C,
Maximum Operating Temperature: 600C
Physical properties :
specific gravity : 1.40 a 1.45
water absorption : <4mg/cm3
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HARILEELA ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from HARILEELA ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer
Employee Count
5
Establishment
2002
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
proprietor
Mr. Liladhar D. Gurbani
Address
G-29, CITY PLAZA, BANI PARK, Jaipur, Rajasthan, 302016, India
Report incorrect details


































