
Upvc Double Y Strainer
Price Trend: 100-500 INR / Box
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Box
In Stock
Product Specifications
| Flexibility | Rigid |
| Yield Strength | >= 35 MPa |
| Coating Type | Uncoated |
| Tolerance | A+-0.1 mm |
| Connection Type | Female Socket |
| Tensile Strength | >= 45 MPa |
| Temperature Range | 0AdegC to 60AdegC |
| Bend Radius | Fixed/Not Flexible |
| Sealing Type | EPDM Gasket |
| Diameter | 63 mm |
| Product Type | Other, Double Y Strainer |
| Material | Other , UPVC (Unplasticized Polyvinyl Chloride) |
| Connection | Other, Socket / Solvent Weld |
| Shape | Other, Y Shape |
| Standard | Other, ASTM D2467 / ISO 1452 |
| Surface Treatment | Other, Smooth Finish |
| Outer Diameter | 63 mm |
| Section Shape | Round |
| Length | 220 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Color | Gray |
| Usage | Liquid Filtration |
| Rated Pressure | PN 10 |
| Material Grade | UPVC Grade 1 |
| Application | other, Irrigation, Water Treatment, Industrial Piping |
| Main Domestic Market | West Bengal |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KEDIA POLYMER has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from KEDIA POLYMER at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAMFK4331J1Z2
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAMFK4331J1Z2
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Vipul Kedia
Members since
9 Years
Address
201, Marshall House, 2nd Floor, 25, Strand Road, Kolkata, West Bengal, 700001, India
other products in Kolkata
Report incorrect details









































