
Upvc Double Head Welding Machine
Price: 295000.00 INR / Unit
(295000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Efficiency | High (100%) |
| Output Current | 20 - 300A |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Input Current | 6A - 10A |
| Pulse Frequency | Standard |
| Welding Area | 20-120 mm |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power | 2 x 1.5 kW |
| Weight | 1100 kg |
| Arc Current | Adjustable as per material |
| Insulation Grade | Class F |
| Type | UPVC Double Head Welding Machine |
| Dimension (L*W*H) | 4000 x 900 x 1700 mm |
| Voltage | 220V / 380V |
| Motor Type | Heavy Duty Electric Motor |
| Usage | Welding of UPVC Door & Window Profiles |
| Function | Double Head uPVC Windows and Doors Welding |
| Condition | New |
| Material | Upvc / MS Body |
| Supply Ability | 3 Per Day |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India, Central India, West India, North India, East India, Gujarat, Karnataka, Kerala, Lakshadweep, Mizoram, Meghalaya, Manipur, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Daman and Diu, Goa, Jharkhand, Odisha, Punjab, Assam, Delhi, Dadra and Nagar Haveli, Andaman and Nicobar Islands, Arunachal Pradesh, Chhattisgarh, Haryana, Himachal Pradesh, Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Maharashtra, Nagaland, Rajasthan, Sikkim, Tripura, Pondicherry, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Price | 295000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, OM Machine And Tools has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Welding Machine from OM Machine And Tools at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAHFO5134A1ZO
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAHFO5134A1ZO
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr Malaya
Members since
1 Years
Address
DSIDC SHED 33, Okhla Industrial Area, Phase 2, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details




















