
Upvc Combination Door
Price: 750.00 INR / Foot
(750.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
300
In Stock
Product Specifications
| Tensile Strength | High tensile uPVC |
| Usage & Applications | Residences, offices, commercial spaces |
| Glass Type | Toughened/Tempered clear or frosted glass |
| Weather Resistance | Yes |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Function | Entry, ventilation, and natural lighting |
| Security Features | Reinforced frame and multi-point locking |
| Anti Corrosion | Yes (uPVC is corrosion resistant) |
| Surface Finish | uPVC surface finish |
| Coating Type | UV-resistant coating |
| Color | White |
| Operation Type | Swing |
| Glass Thickness | 5 mm / 6 mm / 8 mm |
| Capacity | Standard residential and light commercial use |
| Load Capacity | Up to 50 kg per panel |
| Finish Type | Smooth/Glossy |
| Standard | Conforms to IS 4020 / EN 12608 |
| Product Type | Other, UPVC Combination Door |
| Material | Other |
| Size | Customized as per requirement |
| Weight | Approx. 25-40 kg per panel |
| Application | Interior and exterior door applications |
| Window Type | Other, Combination Door |
| Design Type | Panel with fixed and operable sections |
| Mounting Type | Side-hinged |
| Product Model | Standard UPVC Combination Door |
| Locking Type | Multipoint locking system |
| Installation Type | Other, Pre-hung, ready to install |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Product Unit | 300 Foot/Feet |
| Brand Name | ULTRA IN - EX |
| Unit Type | Foot/Feet |
| Color | White |
| Mop | 300 |
| Returnable | No |
| Price | 750.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 1500 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 300 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 300 |
| Minimum Order Quantity | 300 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AYVPP0229M1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AYVPP0229M1ZQ
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Kiran Pawar
Members since
2 Years
Address
Office No. 25, 1st Floor, 23 Bhupat Bhavan, Vaju Kotak Marg, Fort, Mumbai, Maharashtra, 400001, India
upvc doors in Mumbai
Report incorrect details











































