
Upvc Column Pipes - Application: Industrial
Price: 257.60 INR / Piece
(230.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
257.60 INR / Piece
Weight :
20.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
150
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Working Presssure | 3 kg/sq2 |
| Shape | Round |
| Usage | Water Rising For Submersible And Jet Pump For Irrigation, Domestic, Industrial Mining |
| Features | Durable |
| Application | Industrial |
| Material Grade | Premium |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1500 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard. |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | free |
| Price | 230.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 60.00 cm |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Pkg Box Breadth | 60.00 cm |
| Moq | 150 |
| GSTIN | 12% |
| Currency | INR |
| Weight | 20.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 2000 |
| Pkg Box Length | 300.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 150 |
| Product Unit | 150 Piece/Pieces |
| MRP | 257.60 INR |
| Minimum Order Quantity | 150 |
| Minimum Ordered Packs | 150 |
Product Overview
Key Features
Size : 1.5 Inch
Pipe Length : 3 M
Country Of Origin : India
Brand : AR Industries
Pipe Class : Casing Shallow
Thickness : 6 Mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Upvc & Cpvc Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details
































