
Upvc Column Pipe - Application: Industrial
Price: 147.50 INR / Meter
(125.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
147.50 INR / Meter
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
300
In Stock
Product Specifications
| Features | Strong, Durable |
| Usage | Industrial |
| Material | UPVC |
| Application | Industrial |
| Shape | Round |
| End Type | Round |
| Diameter | 3 Inch (in) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard. |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 9.00 cm |
| Unit Type | Meter |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Mop | 300 |
| MRP | 147.50 INR |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 9.00 cm |
| Price | 125.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 10000 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 300.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| Product Unit | 300 Meter |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 300 |
Product Overview
Key Features
| Length of Pipe | 3m |
| Material | UPVC |
| SDR | 13.5 |
| Size/Diameter | 3 inches |
UPVC Pipes & Fittings :used for conveyance of Potable (Drinking) water & other water. It is light weight & having very smooth inner surface. Light weight but strong & durable. Lead-free & heavy metal free material ensures 100% safe for drinking water.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Upvc & Cpvc Pipe Fittings in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details
































