
Upvc Column Pipes - High-quality Raw Material, Advanced Manufacturing Technology | Rigorous Testing For Defect-free Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Diameter Range | 20-150mm |
| Length Range | 3-6m |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Usage | Water supply, drainage systems, and other structural applications. |
| Standards | IS 4985 |
| Features | Durable, Corrosion-resistant, Lightweight, Easy installation, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rollwell Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Rollwell Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr Nayan Virparia
Address
No. 212, Gautam Commercial Complex, Near Bombay Hotel, Gondal Road, Rajkot, Gujarat, 360002, India
Report incorrect details

































