





Upvc Pipe - Round Shape, Upvc Material | Astm Standard Quality
Price: 67.26 INR / Piece
(57.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
67.26 INR / Piece
Weight :
9.50 Gram
1 Pack Contains :
50
Minimum Pack Size :
50
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 10 Kg |
| Shape | ROUND |
| Surface Finish | Smooth |
| Features | Good Quality |
| Diameter | 3 Meter (m) |
| Working Presssure | 40KG |
| Material | UPVC |
| Pipe Type | UPVC PIPE |
| Color | White |
| Standard | ASTM |
| Working Temperature | 60 Celsius (oC) |
| Connection | Female |
| Length | 3 TO 6 Meter (m) |
| Warranty | Yes |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 50 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 50 |
| Weight | 9.50 Gram |
| Brand Name | Netra |
| Price | 57.00 INR (Approx.) |
| MRP | 67.26 INR |
| Pkg Box Height | 300.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 50 |
| Pkg Box Breadth | 15.00 cm |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 10000 |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Length | 300.00 cm |
| Color | White |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 50 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NETRA POLY PLAST PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from NETRA POLY PLAST PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2015
Working Days
Thursday To Tuesday
GST NO
24AAFCN0405N1ZM
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCN0405N1ZM
Rajkot, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Lalit Khodabhai Vasoya
Members since
12 Years
Address
Plot No. G-1890, Gidc Metoda, Near Kadwani Forging, Kishan Gate Road, Tal. Lodhika, Rajkot, Gujarat, 360021, India
Report incorrect details








































