
Upvc Brass Tee - Durable Upvc Material, Versatile Applications , Highly Admired For Quality And Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC, Brass |
| Size Range | 15-50 mm |
| Connection Type | Threaded |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 60°C |
| Usage | Plumbing systems, water distribution |
| Standards | IS 4984 |
| Features | Durable, Reliable, Versatile, Efficient, Cost-effective, Long-lasting |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hari Krishna Trading Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Hari Krishna Trading Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Pradip Kathiriya
Address
5, Bajrang Estate, Opp. Bajrang Ashram, Nr. Kevdia Chali, Thakkar Nagar, N.h. 8, Ahmedabad, Gujarat, India
Report incorrect details



























