
Cpvc Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Nominal Diameter | 20-100mm |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Operating Temperature | 80°C |
| Length | 6m |
| Standard | IS 15777 |
| Usage | Hot and cold water distribution systems; industrial applications |
| Color | Off-white |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Long lasting, Easy installation, Chemical resistant, Lightweight, Water supply |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hari Krishna Trading Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Hari Krishna Trading Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Pradip Kathiriya
Address
5, Bajrang Estate, Opp. Bajrang Ashram, Nr. Kevdia Chali, Thakkar Nagar, N.h. 8, Ahmedabad, Gujarat, India
Report incorrect details










































