
Upvc Ball Valve - 1/2 Inch, White | Chemical Resistant, Corrosion Resistant, Durable, Easy Installation, Flow Control, Lightweight, Low Maintenance, Uv Resistant, Pressure Rating 10 Bar, Temperature Rating 70â°c
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | White |
| Size | 1/2 inch |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 70°C |
| Connection Type | Socket |
| Weight | 0.2kg |
| Features | Easy Installation, Durable, Corrosion Resistant, Lightweight, Low Maintenance, Chemical Resistant, UV Resistant, Flow Control |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AFFPG7783L1ZX
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AFFPG7783L1ZX
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Nikhil Garg
Address
B-23, Group Industrial Area, Wazirpur, Delhi, Delhi, 110052, India
ball check valves in Delhi
Report incorrect details



































